W zdrowym ciele zdrowy duch

Sport to idealny sposób na zachowanie zdrowia, a przede wszystkim dobrego samopoczucia. Aktywność fizyczna wpływa na wiele aspektów naszego życia, ale przede wszystkim jest gwarancją zdrowia.

 

 Polepszenie samopoczucia

Sport sprawia, że zwiększa się ilość wydzielanych w organizmie endorfin, które wpływają na dobre samopoczucie. Wpływają również na zwiększenie się koncentracji oraz zmniejszenie się ryzyka powstania depresji. W trakcie wysiłku fizycznego dotleniamy nasz mózg, dzięki czemu bardzo poprawia się koncentracja, umiejętność szybkiego kojarzenia oraz uczenia się.

 

Zwiększenie wytrzymałości mięśni

Ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają wytrzymałość mięśni, co wpływa nie tylko na naszą siłę, ale również lepsze utrzymanie prawidłowej postawy oraz zmniejszenie bólu kręgosłupa i stawów. Mocniejsze mięśnie sprawiają, że zmniejsza się ryzyko powstania kontuzji, ale także polepsza wytrzymałość stawów. Wzmocnione mięśnie są w stanie unieść większy ciężar, ale też pozwalają nam na dłuższy wysiłek fizyczny.

 

Poprawa wydolności

Regularny wysiłek fizyczny, zwłaszcza ćwiczenia tlenowe, czyli aerobowe zwiększają wydolność organizmu. W trakcie takiego wysiłku zwiększa się wydolność płuc, przez co nie łapiemy zadyszki przy uprawianiu sportu, a nawet podczas zwykłych czynności. Lepsza kondycja pozwala nam na dłuższe spacery, czy szybsze bieganie. Wydolność płuc można bardzo łatwo zwiększyć za pomocą pływania albo biegania. Są to sporty typowo aerobowe, w trakcie których zwiększa się pojemność płuc. Wydolność organizmu wpływa pozytywnie na nasze osiągnięcia sportowe, ale również zwiększony przepływ krwi sprawia, że wszystkie komórki są dotlenione, a układ krwionośny ciągle pracuje ze wzmożoną siłą, co wpływa na jego dobre funkcjonowanie.

 

Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Otyłość lub nadwaga wpływają negatywnie na stan stawów, które są ciągle obciążone oraz stan otłuszczonych narządów wewnętrznych, w tym tętnic. Otyłe osoby częściej narażone są na udar lub zawał. Uprawianie sportu pozwala na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzięki aktywności fizycznej możemy kontrolować masę ciała oraz poprawiamy nasze wyniki, nawet jeśli nadal jesteśmy otyli, a uprawiamy sport, to będziemy czuli się lepiej niż osoby, które nie uprawiają żadnej aktywności, a również mają nieprawidłową masę ciała.

 

Wysportowana sylwetka

Osoby dbające o regularny ruch mają znacznie lepszą sylwetkę. Podczas uprawiania sportu pracują nasze mięśnie, co ma wpływ na ich rozwój i rozrost. Większa masa mięśniowa pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie polepszenie się wyglądu sylwetki. Jesteśmy szczuplejsi, a ciało staje się bardziej jędrne. Zauważymy to na pewno w zmniejszonych obwodach ciała i znikaniu fałdek tłuszczu, a także cellulitu u kobiet. Uprawianie sportu jest ważne zwłaszcza w średnim i starszym wieku, kiedy zmniejsza się produkcja kolagenu w skórze. Zwiększona aktywność fizyczna i rozrost mięśni pozwoli na zachowanie jędrnej i wysportowanej sylwetki, mimo mniejszej ilości kolagenu w skórze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top