Wrzos zdobi i leczy

Zimą, kiedy większość roślin okres kwitnienia ma już za sobą, warto pomyśleć o wrzosie kwitnącym w ostrym mrozie. Jest to mały krzew kwitnący fioletowymi, różowymi, białymi i malinowymi kwiatami. Jest stosowany w medycynie do produkcji kojących herbat, a także jest dodawany do ziołowych leków przeciwzapalnych. Wrzos leczy zapalenie oskrzeli, reumatyzm, a także wzmacnia włosy.

Wrzos w architekturze krajobrazu

Krzewy są uwielbiane w każdym regionie świata. Dzieje się tak ze względu na możliwość tworzenia z nich żywego i niezapomnianego krajobrazu. Wielorakość barw krzewu pozwala tworzyć niezwykłe kombinacje. Można wykorzystać do aranżacji ogrodu tylko jeden kolor wrzosu, jednak połączenie wielości barw nada danej powierzchni spektakularnego wyglądu.

Wrzos słynie z różnorodności gatunków, pozwala to na wybranie odmian, które przyczynią się do stworzenia ogrodu, który kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podczas sadzenia krzewów należy unikać nadmiernej symetrii. Dobry wygląd to trochę przypadkowości i zaniedbania, przypominając zakątki natury. Aby uzyskać większy efekt dekoracyjny, można dodawać kamienie do klombu, tworzyć sztuczne elewacje. https://pixabay.com/pl/photos/heide-wrzos-erika-%C5%9Bcie%C5%9Bnia%C4%87-r%C3%B3%C5%BCowy-3675445/.

Legendy o wrzosie

 

Wrzos jest narodową rośliną Szkocji, z którą wiąże się wiele lokalnych legend. Wrzos jest narodową rośliną Szkocji, z którą wiąże się wiele lokalnych legend. Na przykład powstanie słynnych wrzosowisk szkockich, ludzie wyjaśniają w następujący sposób: kiedy Bóg stworzył Szkocję, zdał sobie sprawę, że trzeba jakoś ozdobić łyse wzgórza. Bóg zwrócił się do dębu z propozycją wzrostu na zboczach, dąb odmówił, powołując się na ubogą ziemię. Bóg poprosił wiciokrzew, ale odmówił, mówiąc, że dla jego wzrostu jest to wyjątkowo nudne i niezdrowe środowisko.

Pod tym samym pretekstem róża odmówiła. Bóg był zasmucony i postanowił pozostawić skały nagie, gdy nagle zobaczył na ziemi maleńkie biało-fioletowe kwiaty. Bóg zapytał wrzos, czy jest gotowy ozdobić zimną ziemię, a on odpowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby tak się stało. W tym celu Bóg dał wrzosowi bardzo mocną formę, wspaniały aromat nie gorszy niż posiada wiciokrzew i róża.

Anglicy mówią: „wrzos w domu to szczęście przez cały rok”, a każdego roku, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, zaczynają sprzedawać wieńce z wrzosu we wszystkich zakątkach, którymi zwyczajowo dekoruje się domy na święta. Na szczęście niektóre odmiany wrzosu kwitną dopiero późną jesienią i długo zachowują świeży wygląd.

Lecznicze właściwości wrzosu

Wrzos zawiera kwercetrinę glikozydową, myricetrinę, 7% aricolinę katechialkaloidową, garbniki, dużo dwutlenku krzemu i innych minerałów, saponinę, kleje roślinne, żywice, glikozyd arbutyny, kwasy organiczne.

Łodygi wrzosu zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Dlatego pomagają w infekcjach, a także łagodzą wszystkie rodzaje obrzęków. Wrzos nadaje się do leczenia zapalenia nerek, jest stosowany przy powiększonej prostacie i przy kamieniach moczowych. Pomaga usunąć sole z organizmu i pomaga w leczeniu reumatyzmu i bólu stawów. Nieznacznie uspokaja, usuwa bezsenność, nerwowość.

 

Zastosowanie wrzosu

 

Kwitnący wrzos, który można zbierać od końca czerwca do września, wyróżnia się szczególną korzyścią. W tym okresie pędy rośliny zawierają maksymalną ilość użytecznych substancji: kwasy organiczne i flawonoidy, witaminy i sole mineralne (potas, wapń, fosfor, sód itp.). Obecność wszystkich tych substancji nadaje wrzosowi następujące przydatne właściwości:

  • Środek dezynfekujący na gojenie się ran
  • Przeciwzapalne działanie moczopędne
  • Oczyszczające,
  • Wykrztuśne
  • Ściągające
  • Kojący środek zobojętniający kwasy itp.

W przypadku miażdżycy naczyń i zaburzeń układu nerwowego pomoże wywar z wrzosu. W przypadku chorób przewodu pokarmowego związanych z zapaleniem błony śluzowej (zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego) roślina ta również posiada właściwości lecznicze. Procesy zapalne w jamie ustnej i gardle (zapalenie jamy ustnej, zapalenie migdałków, zapalenie gardła) przebiegają szybko, płukanie jamy ustnej i gardła wywarem z wrzosu zapewni efekt leczniczy. W przypadku zapalenia korzonków części z wrzosu dodaje się do kąpieli. Można także pozbyć się dny moczanowej, piasku w nerkach, zapalenia pęcherza moczowego. Wrzos jest nie mniej przydatny do utrzymania zewnętrznego piękna. Dziewczyny, które marzą o długich, pięknych włosach ze zdrowymi końcówkami, mogą wetrzeć w skórę głowy napar z kwiatów wrzosu. Znacząco poprawi to wzrost włosów i spowolni ich wypadanie.

Jak korzystać z wrzosu?

Ze świeżych ziół lub kwiatów można przygotować lekko czerwonawą, orzeźwiającą wiosenną herbatę. 1-2 Łyżeczki kwiatów lub posiekanych łodyg wrzosu włożyć do szklanki i zalać wrzącą wodą. Zaparzać przez 15 minut lub gotować przez 2 minuty, spożywać dwa razy dziennie lub co drugi dzień.

Tonik z wrzosu

 

Naturalne środki doskonale sprawdzają się w przypadku skóry tłustej i skłonnej do wyprysków. Warto przygotować tonik z wrzosu, który poza wymienionymi problemami zapewni efekt odmładzający i nada skórze gładkości.

Składniki potrzebne do przygotowania toniku:

  • 1 łyżka kwiatów wrzosu
  • Pół szklanki wrzącej wody.

Jeżeli ktoś lubi zapach olejków eterycznych i/lub ziół może dodać do toniku. Doskonale właściwości posiada pokrzywa, szałwia, oczar wirginijski, zielona herbata.

Sposób przygotowania

 

Kwiaty zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem przez 20 minut. Jeżeli napar jest ostudzony można dodać wybrane dodatki. Tak przygotowany tonik może być przechowywany w lodówce około siedmiu dni. Przemywać skórę rano i wieczorem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top