Węgiel aktywny zwany także węglem leczniczym ma formę czarnych tabletek. Produkowany jest z miazgi drzewnej w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Potem jest aktywowany działaniem mocnych kwasów bądź pary wodnej. Dlatego uzyskiwana jest maksymalna powierzchnia adsorpcyjna.
Zastosowanie węgla aktywnego
Już w starożytności wiedziano, że sproszkowany węgiel drzewny przyspiesza proces gojenia się ran. Dzisiaj węgiel aktywny wykorzystują m.in. Aborygeni i niektóre plemiona z Afryki. Węgiel stosowany jest do wyciągania z ran trucizny jadowitych węży czy pająków. Natomiast Indianie węglem aktywnym leczą reakcje alergiczne.
Obecnie węgiel aktywny słynie przede wszystkim jako lek na biegunkę. Posiada on zdolność do łatwego wiązania się z innymi substancjami. Absorbuje bakterie i toksyny, które odpowiedzialne są za biegunkę i usuwa je z organizmu człowieka. Ponadto węgiel aktywny pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego i chroni go przed szkodliwym działaniem wielu substancji. Z tego samego względu przyjmować go można przez krótki czas, bo chłonąć może również cenne witaminy.
Właściwości węgla aktywnego
Węgiel aktywny posiada wiele wyjątkowych właściwości. Przede wszystkim wykazuje silne działanie adsorbujące. Wiąże się i chłonie leki, bakterie i toksyny, które odpowiadają za pojawienie się biegunki. Potem usuwa je oczywiście z organizmu człowieka. Jednocześnie tworzy na błonie śluzowej, która znajduje się wewnątrz przewodu pokarmowego warstwę ochronną. Chroni więc ją przed szkodliwym wpływem wielu substancji. Węgiel aktywny bardzo dobrze wpływa na stan całej jamy ustnej i zębów. Skutecznie likwiduje przebarwienia, które powstały na skutek spożywania kawy, herbaty, wina czy palenia papierosów. Łączy się on bowiem z bardzo małymi substancjami odpowiedzialnymi za powstawanie na zębach przebarwień. Stanowi też skuteczny sposób na dokuczliwy, nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.
Węgiel aktywny wpływa też na rozszerzone pory. Sprawia, że ulegają one zwężeniu i oczyszczeniu. Skóra staje się o wiele czystsza. Węgiel przeciwdziała także powstawaniu w przyszłości zmian skórnych. Jest przy okazji bardzo bezpieczny dla skóry. Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Nie powoduje powstawania trądziku czy zaskórników. Stosować go mogą także osoby ze skłonnością do alergii.
Węgiel aktywny radzi sobie też z przetłuszczonymi włosami. Likwiduje sebum i toksyny. Sprawdza się w przypadku włosów osłabionych i ze skłonnością do przetłuszczania się. Jednocześnie ogranicza łupież, bo ma właściwości antybakteryjne.
Kto nie może stosować węgla aktywnego?
Węgiel aktywny nie jest odpowiedni dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego. Nie zaleca się jego podawania niemowlętom i chorym z zaburzeniami świadomości. Nie stosuje się go w przypadku zatrucia węglowodorami, gdyż wówczas dojść może do zachłyśnięcia się. Podobnie jest u osób, którym ma zostać podana odtrutka. Preparaty z węglem aktywnym nie powinny być spożywane razem z posiłkiem. Jedzenie obniża bowiem skuteczność ich działania.