Magnez – ważny dla Twojego zdrowia

Magnez to bardzo ważny pierwiastek dla ludzkiego organizmu. Wpływa bowiem na większość procesów zachodzących w organizmie człowieka. Jego niedobór, przede wszystkim przewlekły może mieć naprawdę groźne skutki. Na ogół magnez łączy się z układem nerwowym, bo wykazuje działanie relaksujące. Jednak bierze on istotny udział w funkcjonowaniu układów: pokarmowego, odpornościowego, krążenia sercowo-naczyniowego czy kostno-mięśniowego.

 

Z czego może wynikać niedobór magnezu w organizmie?

 

W zdecydowanej większości przypadków powodem jest nieodpowiednia dieta. Do organizmu dostarcza się czasem za mało produktów z magnezem w składzie. Niedoborowi sprzyja korzystanie z odżywek takich jak kawa, czarna herbata, papierosy czy alkohol.  W sklepach sprzedawane są obecnie produkty spożywcze tworzone z roślin uprawianych na glebach ubogich w magnez. Mało jest też wody z wysokim poziomem magnezu. Ponadto niedoborowi magnezu w organizmie sprzyjają:

  • stres  i wyczerpanie organizmu,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • niektóre alergie pokarmowe,
  • przewlekłe wymioty i biegunki,
  • choroby nerek,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, środków uspokajających i antybiotyków.

Jak objawia się niedobór magnezu w organizmie człowieka?

 

W praktyce niedobór magnezu w organizmie objawia się na wiele różnych sposobów. Pierwiastek ten wpływa bowiem na funkcjonowanie wielu układów. Najczęściej pojawia się nadpobudliwość nerwowa, wahania nastrojów, zawroty głowy, omdlenia, nudności, zaburzenia widzenia, silne bóle głowy, migreny, skurcze mięśni, zakrzepy, bóle w okolicy serca, bóle kręgosłupa, osteoporoza, problemy z koncentracją i skłonność do łapania infekcji.

Jak można uzupełnić niedobór magnezu w organizmie?

 

Na szczęście do dyspozycji jest sporo naturalnych źródeł magnezu. Dobrze jest przede wszystkim pić wodę mineralną, ale taką bogatą w magnez. Dobrze, aby zawierała go przynajmniej 50 mg/l. Ponadto bogate w magnez są awokado, banany, soczewica, orzechy włoskie, szpinak, rukola, orzechy nerkowca, jarmuż, pestki dyni czy kasza gryczana.

W razie potrzeby można się posiłkować oczywiście suplementami diety. Powinny zawierać one odpowiednią formę magnezu, a więc taką, która jest łatwo przyswajalna przez organizm. Eksperci polecają przede wszystkim cytrynian magnezu, chelat magnezu, taurynian magnezy czy jabłczan magnezu. Razem z magnezem warto zażywać witaminę B6, bez niej bowiem pierwiastek ten nie jest wchłaniany. Poza tym dzięki witaminie B6 możliwe jest magazynowanie magnezu w organizmie człowieka.

Magnez dobrze łączy się też z potasem. Te dwa pierwiastki pobudzają serce do pracy, co pozwala na sprawniejsze i szybsze przekazywanie impulsów nerwowych. Układ nerwowy działa odpowiednio, a człowiek lepiej panuje nad swoimi emocjami. Co ciekawe, niedobór w organizmie potasu powoduje opóźnienie reakcji na pewne bodźce. Potas, podobnie jak magnez wpływa na pracę serca. Jego niedobór prowadzi do arytmii. Przy niskie poziomie potasu człowiek jest zmęczony i ma problemy z poruszaniem się.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top