Zima to okres, kiedy w naszych szerokościach geograficznych mamy deficyt słońca. W miesiącach zimowych słońce w Polsce znajduje się nisko nad horyzontem, docieranie do nas jego promieni jest ograniczone. Dzień trwa krótko, bo od wschodu do zachodu słońca mija tylko 8 godzin. Dodatkowo częste zachmurzenie nieba i opady deszczu lub śniegu wpływają niekorzystnie i na nasze ogólne samopoczucie i na dopływ promieni słonecznych do Ziemi.
Tymczasem tak jak do prawidłowego funkcjonowania naszej planety potrzebne jest Słońce, tak do właściwego funkcjonowania naszego organizmu również potrzebne jest docieranie promieni słonecznych do naszego ciała. Nie ma w tym nic przesadzonego, to bowiem promienie UVB wyzwalają wytwarzanie się w organizmie człowieka witaminy D3.
Zima a witamina D3
W obszarze, jaki zamieszkujemy, promieniowanie UVB w okresie zimowym praktycznie nie ma szans dotrzeć do powierzchni Ziemi. Niweluje je kąt padania promieni słonecznych o tej porze roku, zachmurzenie, mgły i warstwa ozonowa. Szacuje się, że syntezowanie witaminy D3 przez skórę, dzięki słońcu, jest w miesiącach zimowych w Polsce zupełnie nieefektywne. Powoduje to konieczność suplementacji witaminy D3 w okresie pomiędzy październikiem a kwietniem.
Dlaczego witamina D3 jest taka ważna?
Witamina D3, jak każda z witamin, ma określone zadania do spełnienia w ustroju i narządach. Jej niedobór powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, których przyczyna może być trudna do zidentyfikowania ze względu na brak swoistości. Witamina ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu i ma wpływ na prawidłową budowę kości. Niezaprzeczalne jest również znaczenie witaminy D3 w działaniu układu odpornościowego, a nawet przy przeciwdziałaniu nerwic i depresji.
Do objawów mogących świadczyć o niedoborze witaminy D3 należą:
- objawy kostno-mięśniowe: bóle, osłabienie mięśni, większa podatność kości na złamania
- choroby przyzębia
- spadek wytrzymałości i większa wrażliwość na ból
- podniesione ciśnienie krwi, podenerwowanie
- biegunka, niesmak w ustach, utrata apetytu
- zaburzenia widzenia
- apatia, przygnębienie
- problemy z zasypianiem
Ze względu na duże znaczenie jakie odgrywa witamina D3 w budowie kośćca, jest ona szczególnie ważna dla niemowląt i dzieci w okresie wzrostu. Jej niedobór może przyczynić się do powstawania nieprawidłowego wzrostu kości, czyli krzywicy. Suplementacji witaminy D3 niemowlętom od pierwszych dni życia zapewni im prawidłowy wzrost czaszki, odpowiednie zarośnięcie ciemiączka.
Skąd pozyskać witaminę D3, kiedy brakuje słońca?
Bez słońca dostarczenie witaminy D3 dla organizmu jest utrudnione. Można dokonać tego spożywając posiłki zawierające tę witaminę. Do odpowiednich produktów należą między innymi ryby (węgorz, śledź, makrela, dorsz, łosoś). Witamina D3 występuje również w żółtku jaja i w mniejszych ilościach w żółtym serze i mleku. Nawet w najbogatszych w witaminę D3 produktach nie jest jej na tyle dużo, by zastąpić naturalną syntezę odbywającą się z udziałem słońca. Dlatego większość lekarzy zaleca suplementację witaminy D3 w postaci tabletek lub kropelek w okresie, gdy występuje w Polsce deficyt słońca, pomiędzy październikiem a kwietniem.