Żurawina to roślina jadalna, o słodkim, przyjemny smaku i zapachu. Spożywanie owoców żurawiny pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka, jak również uzupełnia dietę o ciekawe walory smakowe. Owoc uznawany jest za suplement diety, a także produkt leczniczy posiadający właściwości profilaktyczne i zapobiegawcze. Jakim schorzeniom pomaga spożycie żurawiny? Jakie owoc ma właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania przyjmowania żurawiny? Wpływ żurawiny na zaburzenia pracy układu moczowego.
Wpływ żurawiny na dolegliwości i schorzenia
Owoce żurawiny to przede wszystkim źródło witaminy C, żelaza i błonnika, który poprawia przemianę materii. Produkt ten posiada również właściwości bakteriobójcze oraz probiotyczne. Jest składnikiem uzupełniającym dietę, a zarazem naturalnym lekiem wielu schorzeń i dolegliwości. Spożywanie żurawiny pozytywnie wpływa na zaburzenia takie jak:
- zapalenie pęcherza,
- nowotwór dróg moczowych,
- choroby wrzodowe,
- choroby dziąseł i przyzębia,
- zaburzenia pracy serca,
- wiele innych.
Wpływ żurawiny na zaburzenia pracy układu moczowego i pęcherza
Zapalenie dróg moczowych to uciążliwe schorzenie, któremu zazwyczaj towarzyszą ból i pieczenie. Za powstanie choroby odpowiedzialne są bakterie, które mogą dostać się niezauważenie do organizmu ludzkiego. Najczęstszymi przyczynami zapalenia są nieodpowiednia higiena, przeniesienie bakterii droga płciową, zarazki pochodzące z basenu czy innych kąpielisk, zabiegi medyczna takie jak np. cewnikowanie, wiele innych.
Objawy zapalenia pęcherza potrafią być bardzo uciążliwe, niewygodne i bolesne, a skutki nieczczonej dolegliwości poważne i zagrażające życiu człowieka. Jak więc leczyć choroby układu moczowego? Jaka jest najskuteczniejsza, domowa i naturalna metoda walki z zapaleniem dróg moczowych?
Żurawina, jej spożywanie w postaci stałej lub płynnej, pozytywnie wpływa na układ moczowy, jak również może doprowadzić do poprawy stanu zdrowia. Dlaczego tak jest?
Ostatnie badania naukowe wykazały, iż sok pozyskany z owoców żurawiny zapobiega przyczepianiu się bakterii do ścian układu moczowego, a także ma zdolność niszczenia elementów przyczepnych bakterii. Dzięki temu procesowi, bakterie z łatwością usuwane są z organizmu podczas oddawania moczu.
Jak zażywać żurawinę?
Żurawina i jej pozytywny wpływ na układ moczowy i inne narządy może być spożywana na wiele sposobów. Najbardziej popularną metodą jest przygotowywanie różnego rodzajów dżemów, powideł czy przetworów i spożywanie ich samodzielnie lub jako dodatek do potraw. Innym sposobem uzupełnienia diety owocami żurawiny jest spożywanie świeżo wyciśniętych soków i napojów. Produkt można również spożywać w postaci tabletek lub różnego rodzaju ziołowych medykamentów.
Należy jednak pamiętać, iż nadmierne podawanie żurawiny, może negatywnie wpłynąć na organizm, a preferowana dzienna dawka to 250 ml skoncentrowanego soku, tabletka dziennie lub dużą garść suszonych owoców.
Przeciwwskazania do zażywania żurawiny
Choć żurawina to źródło wielu witamin, a spożywanie jej pozytywnie wpływa na organizm, należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań spożywania tego owocu, a głównym jest kamica nerkowa i zaburzenia z nią związane.